Skip links

Medikal Gaz ve Basınçlı Hava Tesisatı

Çağrı Merkezi

+90(212) 603 6580

Medikal Gaz ve Basınçlı Hava Tesisatı

Medikal  Tesisat sağlık tesislerinde ameliyathane, doğumhane, müdahale odaları gibi cerrahi operasyon yapılan bölümler ile yoğun bakım, reanimasyon servisi, hasta odaları gibi bakım, tedavi alanlarında ve cerrahi aletleri çalıştırmak için medikal gazlar kullanılmaktadır.  Bu gazları kullanım noktaları olan uç birimlere kadar dağıtan borulama sistemine medikal gaz tesisatı, bu noktalarda vakum sağlamak için yapılan sisteme medikal vakum tesisatı ve operasyon odaları ile uyutma, uyanma odalarında anestezi gazlarını uzaklaştırmak için yapılan sisteme anestetik atık gaz tesisatı denilmektedir.

Medikal Tesisat Elemanları:

– Merkezi Oksijen,  Azot Santralleri ve ekipmanları.

– Medikal Hava Santralleri.

– Medikal Vakum Santrali Sistemleri ve parçaları.

– Anestezik Gaz Tahliye Sistemleri (AGSS).

– Hasta Yatak başı Üniteleri.

– Yatay, H tipi ve Dik Yoğun Bakım Üniteleri.

– Ameliyathane ve Yoğun bakım Pendantları.

Gaz ve Elektrik Panelleri.

Katta Gaz Kesme ve Alarm Panelleri.

– Yüksek Basınç Regülatörleri.

– Medikal Gaz Prizleri (Oksijen, Azot Protoksit, Hava, Vakum).

– Flowmetre, Regülatör, Vakum Kavanozları ve diğer aksesuarlar.

Basınçlı Hava Tesisatı;

Endüstriyel tesislerde sağlık kuruluşlarında kullanılmaktadır. Makineler için gerekli hava, basınçlı olarak tesisata verilir ve borular ile kullanım alanındaki makinelere götürülmektedir.

Basınçlı hava tesisatının elemanları; vakum pompaları, kompresör, filtre, kurutucu, basınçlı hava deposu, tesisat boru ve armatürlerdir.

Medikal Hava Santralı, hastanelerde medikal hava ve cerrahi hava ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Medikal ve cerrahi hava genelde ameliyathanelerde, yoğun bakım ünitelerinde, koroner yoğun bakım ünitelerinde, acil servislerde ve doğum salonları gibi yerlerde kullanılmaktadır.